FPM “AGROMEHANIKA” SPREMNA ZA DUALNO OBRAZOVANJE

BOLJEVAC-U Fabrici poljoprivrednih mašina “Agromehanika” u Boljevcu, potpisan je ugovor sa Srednjom školom „Nikola Tesla“, o početku realizacije programa dualnog obrazovanja, koji se realizuje u saradnji sa Ministarstvom prosvete i Privrednom komorom Srbije. Ugovore su potpisali i učenici i njihovi roditelji, za dva zanimanja iz oblasti mašinske struke – tehničar za kompjutersko upravljanje četvrtog stepena i operater mašinske obrade, trećeg stepena stručnosti.

Tokom školovanja, učenici ove struke će praktični deo nastave obavljati u pogonima fabrike, pod nadzorom mentora, a od drugog razreda će od „Agromehanike“ dobijati i stipendiju. Po okončanju školovanja u fabrici im je obezbeđeno zaposlenje.

 – U Srbiji se ove godine po dualnom programu školuje oko tri hiljade učenika u šezdeset škola, a zastupljeno je devetnaest zanimanja. U proces je uključeno dve stotine kompanija, a jedna od njih je i boljevačka „Agromehanika“. Ovo je značajan korak za opštinu, s obzirom da se na ovaj način školuju kadrovi za potrebe tržišta rada, a to garantuje i zaposlenje i ostanak mladih u svojim sredinama, istakla je  Ana Stojanović, rukovodilac Centra za dualno obrazovanje Privredne komore Srbije.

Fabrika je spremna da realizuje deo obrazovnog programa koji se odnosi na praktičnu nastavu, obezbeđeni su mentori za praktični rad u pogonima, zaštitna oprema, a učenici će za vreme koje provode u fabrici, dobijati i topli obrok, potvrdili su u „Agromehanici“.

– Osim praktične obuke na savremenim, kompjuterizovanim mašinama, učenici će moći da se upoznaju i sa načinom organizacije rada u fabrici, koji prati trendove velikih evropskih kompanija, sa kojima ova fabrika godinama sarađuje, naglašava direktor Branislav Rajić.

 – Ovo je prva generacija koja se školuje po dualnom principu i mi se nadamo da ćemo i narednih godina moći da računamo na nove kadrove, s obzirom da širimo proizvodnju ne samo u oblasti ponjomehanizacije, već planiramo i osvajanje proizvodnje rezervnih delova za automobile, kao i sopstvenu proizvodnju traktora, koje trenutno sklapamo u saradnji sa kompanijom iz Indije, ističe Rajić.

Osim obaveza predviđenih ugovorom, u „Agromehanici“ su spremni da ponude i druge pogodnosti učenicima koji pokažu zavidan uspeh i interesovanje za oblast mašinstva, a jedna od njih je  stipendija za nastavak školovanja.

Za većinu srednjoškolaca, glavni motiv da se opredele za  ova zanimanja jeste sigurno zaposlenje po okončanju trogodišnjeg, odnosno četvorogodišnjeg obrazovanja.

M.G.

Projekat „Privredni i infrastrukturni razvoj opštine Boljevac, resursi,potencijali i mogućnosti“ sufinansira Opština Boljevac. “Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *