OTVORENA REKONSTRUISANA MOKRANJČEVA KUĆA

Direktor Muzeja Krajine Ivica Trajkovic sa autorima izlozbe Jelicom Ilic i Duskom GrbovicemIzložbom „Timočka Krajina i srednje Pomoravlje u Srpsko- turskim ratovima 1876-1878.godine“ koju zajednički priređuju Zavičajni muzej u Jagodini, Narodni muzej u Zaječaru i Muzej Krajine u Negotinu, svečano je otvorena rekonstruisana Mokranjčeva kuća.

Dom rodonačelnika srpske muzike bio je zatvoren za javnost nešto više od godinu dana, zbog bezbednosti, jer je kuća, zbog nedostatka jednog srednjeg nosećeg zida iznad kojeg je odžaklija, poslednjih godina tonula. Zalaganjem zaposlenih u Muzeju Krajine i lokalne samouprave rekonstruisana je noseća drvena konstrukcija, a Negotin je pored postojećih, dobio još jedan izložbeni prostor.

-Uslovi Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Nišu bili su veoma strogi po pitanju izbora i obrade te građe, principi su zadovoljeni. Nažalost, projekat nije obuhvatao neke druge radove kao što je elektroinstalacija, oluci, krovni pokrivač, a to smo sve kroz tekuće održavanje naknadno odradili. Sami radovi na rekonstrukciji noseće drvene konstrukcije, preko javnih nabavki su koštali 3,5 miliona dinara, bez PDV. Bili smo vrlo nezadovoljni tokom izvođenja radova i probijanja rokova. Rok je bio 23. decembar, planirana je bila prva aktivnost za 9.januar na dan rođenja Stevana Mokranjca. Nažalost, izvođač radova  nije dovoljno ozbiljno pristupio poslu, nadzorni organ je, možda, bio i suviše tolerantan i došlo se do tromesečnog kašnjenja. Na kraju su ispoštovani svi zahtevi projektanta i dobili smo objekat za koji se nadamo da će duže vreme funkcionisati bez problema- kaže Ivica Trajković, direktor Muzeja Krajine.

Mokranjčevu kuću godišnje obiđe preko 20.000 posetilaca. Zato je, kažu i u lokalnoj samoupravi, prepoznali značaj ovog velikog projekta i izdvojili sredstava za rekonstrukciju.

-Lokalna samouprava prepoznaje ovakve prostore i izdvaja značajna sredstva iz budžeta kako bi ti prostori bili održavani. Nije to uvek bilo tako. Ovoga puta smo mi odlučili da to renoviramo i uspeli smo da to privedemo kraju, uz finansijsko učešće lokalne samouprave. Prezadovoljni smo što, od danas pa na dalje, imamo ovakve prostore da prikažemo turistima. Naime, lokalna samouprava  prepoznaje perspektivu opštine Negotin u razvoju poljoprivrede i turizma. Verujem da će ovaj objekat biti u narednom periodu u funkciji turizma, a imajući u vidu značaj koji je Stevan Mokranjac ostavio na muzičku baštinu Srbije, i nemam sumnje da će to tako i biti – kaže dr med Ljubisav Božilović, predsednik Skupštine opštine Negotin.

U saniranom galerijskom prostoru, koji već godinama nije korišćen za programe, već više kao skladište, povodom svečanog otvaranja rekonstruisane Mokranjčeve kuće otvorena je izložba „Timočka Krajina i srednje Pomoravlje u Srpsko- turskim ratovima 1876-1878.godine“, autora Ninoslava Stanojlovića, profesora istorije iz Jagodine, Duška Grbovića, muzejskog savetnika jagodinskog Zavičajnog muzeja i Jelice Ilić, višeg kustosa istoričara Narodnog muzeja u Zaječaru. Negotin je, inače, osmi grad u kojem ova izložba gostuje.

-Jedan od značajnih izvora na kojem je rađena ova izložba bio je Negotinac Jovan Mišković koji je u to vreme bio na službi u Jagodini i bio na čelu jagodinske brigade. Ostavio je dragocene dnevničke zabeleške za taj period, uključujući i ove ratove. On je bio i obrazovan čovek. Bio je predsednik Srpske kraljevske akademije, general ađutant kralja Milana, proputovao je celu tadašnju Srbiju, dao opise mnogih oblasti, među kojima je opisao i područje Jagodinskog okruga – kaže Duško Grbović, muzejski savetnik Zavičajnog muzeja u Jagodini.

Otvaranje je uveličao i nastup hora „Vivak“ Umetničke škole „Stevan Mokranjac“, pod upravom Dragane Marinović Simonović, uz klavirsku saradnju Nataše Šucić i klarinetiste Milana Rakića.

-Što se Srpsko-turskih ratova na ovim prostorima, u Zaječaru i Negotinu tiče, naši muzeji čuvaju odlikovanja, spomenice, ukaze, a zanimljivo je da se u Negotinu čuva i jedna izuzetno retka i vredna knjiga iz 1879. godine“, kaže Jelica Ilić, viši kustos istoričar Narodnog muzeja u Zaječaru.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *