U DONJEM MILANOVCU VANREDNA SITUACIJA

Nezapamćeno nevreme uslovljeno jakim vetrom čiji su udari dostizali i 110 kilometara na čas u ponedeljak pre podne je na dva sata zahvatilo šire područje Donjeg Milanovca i pri tom urušilo dobar deo dunavskog keja, ali i bukvalno pokidalo, polomilo povez za čamce, te nanelo i štetu brojnim domaćinstvima odnevši delove krovnog pokrivača.

Reagujući na nastalu situaciju, u utorak je zasedao Štab za vanredne situacije opštine Majdanpek i proglasio vanrednu situaciju u Donjem Milanovcu, zatražio hitnu intervenciju, odnosno, sanaciju kompletnog keja od HE „Đerdap“ budući da je ona i zadužena za priobalje u poplavljenom području, a onda i preduzimanje mera za izgradnju napera, valobrana iliti razbijača talasa koji bi u nekom budućem periodu predstavljali najbolju zaštitu u sličnim situacijama. Ukazujući na činjenicu da bi, ukoliko se hitno ne reaguje, posledice  mogle da budu nesagledive, a šteta višestruko veća, Dragan Popović, komandant Opštinskog štaba za vanredne situacije. Je istog dana sa predstavnicima HE „Đerdap“ i Vodoprivrede Srbije obišao ugrožene lokacije i dogovorio dalje aktivnosti.

I najstariji Donjomilanovčani ne pamte ovakvo nevreme i podsećaju da je HE “Đerdap” kompletnu sanaciju keja trebalo da obavi ne čekajući da prođe pola veka od izgradnje, budući da s u vreme i talasi nepredvidivog Dunava sve vreme “radili”. Sadašnja potkopanost keja ozbiljno ugrožava najbliže objekte, a mogla bi i druge na platou, ukoliko se odmah ne započne sanacija. O razmerama razornog vetra najbolje govori činjenica da s u talasi toliko bili snažni i prebacivali zgradu granične policije, a kapi dunavske vode stizale i do druge zone, odnosno u više delove grada. O potrebi kamenog ili nekog drugog zapera govori i ono što se dogodilo sa privezom za čamce koji je polomljen na više delova. Iako su svaki ponton obezbeđivala po četiri sidra težine po dve tone, dakle, držalo ih je po osam tona, a pride šipovi od kojih je sedam ostalo, dok jedan nedostaje, sve to je očigledno bilo nedovoljno da  izdrže takve udare. Jer, kažu poznavaoci prilika,da talasi nisu bili samo površinski već i dubinski, jer su imali par kilometara vodene površine za formiranje, pa je razbijač talasa na nekoj udaljenosti od 30-50 metara od gradskog keja jednostavno potreba. Ali, očekuje se da preciznije detalje s tim u vezi odredi struka koja je i pozvana da reaguje u ovom slučaju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *