VEŽBANJE KROZ IGRU

Foto: Arhiva “Timočkih”

U Predškolskoj ustanovi „Marija Munćan“ Majdanpek od početka epidemije Covid-19 primenjuju sve mere koje su propisali Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo prosvete u kontekstu aktuelnog vanrednog stanja i kontinuiranih napora Kriznog štaba i Vlade Republike Srbije da se koordinisanim sprovođenjem sveobuhvatnih preventivnih mera, spreči širenje virusa Covid-19.

U isto vreme, polazeći od činjenice da je fizička aktivnost jedan od najvažnijih spoljašnjih faktora uticaja na razvoj i rast dece, nastoje da prilagode svoje obaveze fizičkoj aktivnosti dece, misleći na njihovu sveukupnu aktivnost koja je povezana sa radom mišića, bez obzira da li je u pitanju nastava fizičkog vaspitanja, igra, sportska rekreacija ili sportska aktivnost.

“Nije to ni malo lako. U prvi plan su, s razlogom, stavljeni zdravlje i bezbednost dece, pa smo strogo poštujući propisane preventivne mere, mi zaposleni, sve vreme “pod maskama”, a istovremeno, nastojimo da u meri u kojoj je to moguće kod najmlađih održimo fizičku distancu,kaže Jelena Sperlić, direktor PU “Marija Munćan” u Majdanpeku navodeći da je igra, najvažnija fizička aktivnost mališana, pa i, kako navode stručni krugovi, faktor zdravlja u tom uzrastu, a obaveza zaposlenih je da za to stvore bezbedne uslove, zbog čega se dezinfekcija obavlja sa dužnom pažnjom i u želji da se baš ništa ne prepusti slučaju. Aktivnosti se, naravno, planiraju prema starosnoj grupi i odvijaju pretežno kroz igru a imaju i saznajnu funkciju. Jer, negovanje fizičkih aktivnosti podstiče takmičarski duh i sklonost ka sportskim disciplinama, a osim toga, deca se polako uvode se u fizičko vaspitanje koje ih očekuje u školskom uzrastu.

Kako se u dečijem uzrastu, karakterističnom po intenzivnom rastu i razvoju, stvaraju pozitivni preduslovi koji utiču na zdravlje deteta, veoma je bitan taj fizički, odnosno, kinezi-faktor, koji stvara pozitivne okolnosti za rast i razvoj dece. Jer, bez odgovarajuće fizičke aktivnosti deca su sklona gojaznosti, teškoj bolesti savremenog sveta koja ne zaobilazi ni Srbiju. Podaci govore o porastu broja gojazne dece u Srbiji, kao posledici nedovoljne fizičke aktivnosti i loše ishrane. Ogroman broj, čak od 60-85% dece koja su gojazna u školskom uzrastu, to jesu i u odraslom dobu, što dovodi do ozbiljnog narušavanja zdravlja. I nisu tu samo kardio-vaskularna oboljenja srca i krvnih sudova, već i dijabetes, psihosocijalni poremećaji i druge bolesti.

Zato, stvaranje dobrih navika treba započeti na vreme, a u najranijem uzrastu najbolja fizička aktivnost je igra, sa ciljem, da se uz pomoć raznovrsnih motoričkih aktivnosti, doprinese sveukupnom razvoju ličnosti učenika, pa i stvaranju sposobnosti i navika neophodnih u svakodnevnim i specifičnim uslovima života.

Projektni tim „Timočkih“

Projekat: ‘’U zdravom telu-zdrav duh’’, sufinansiran je iz budžeta Opštine Majdanpek . “Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *