ZANKOV: E-DOSTAVA MATERIJALA ŠTEDI NOVAC

Ono što posebno želim da izdvojim i tu smo postigli apsolutni konsenzus je uvođenje elektronskih dostava materijala i sazivanja sednica Skupštine. Tu smo mnogo dobili na brzini, efikasnosti, uštedama koje činimo gradu Zaječaru. Napravili smo  otvoreni sajt gde može i svako od građana da se upozna sa odlukama koje su u skupštinskoj proceduri  i tako mogu lakše da preko odbornika utiču na neke odluke. Mislim da je to napredak jer sada i novi Zakon o lokalnoj samoupravi insistira više na neposrednom učešću građana kada je donošenje odluka u pitanju i uopšte funkcionisanje jednog grada, poručio je u intervjuu za nedeljnik „Timočke“ Stefan Zankov, predsednik Skupštine grada (SG) Zaječara.

 

Kako ocenjujete rad Skupštine Grada Zaječara?

-Kao predsednik Skupštine grada smatram da je SG napravila veliki pomak unazad dve i po godine i da sada odlično funkcioniše lokalni parlament. Na jedan konstruktivan način i radi isključivo po Poslovniku koji reguliše pravila po kojima se svi ponašamo. Mislim da smo Skupštini vratili dostojanstvo, da je to ponovo mesto na kome se donose najvažnije odluke koje ne služe za pokrivanje nečijih pogrešnih poteza, i da je to mesto na kome odbornici pristojno komuniciraju, iznose političke stavovove i nisam čuo da postoje veći problemi kada govorimo o radu SG.  Opozicija uvek kritikuje, međutim, prateći i ovo što su odbornici govorili u intervjuima za vaš nedeljnik vidim da tu nema ozbiljnijih prigovora.

 

Šta se  promenilo kada je reč o funkcionisanju lokalnog parlamenta?

– Do kraja 2015. godine odbornici su dobijali materijale do pred početak sednice. SG je služila da pokrivanje loših poteza izvršne vlasti. To je sada promenjeno, apsolutno se radi po Poslovniku i u interesu građana. Nisam čuo ozbiljniju primedbu na rad lokalnog parlamneta ni do izbora 2017. a ni nakon toga. Do kraja 2015. godine novinari nisu mogli da prisustvuju sednicama Skupštine. Sada smo potpuno otvoreni za medije  i imaju apslolutnu slobodu u svom radu. Ranije su mogli da snime početak rada sednice pet minuta i onda su prebacivani u jednu prostoriju što mislim da nije dobar odnos SG sa medijskim kućama. Mislim da mediji i političari, u ovom slučaju Skupština grada kao mesto gde se vodi jedna politička borba treba da budu na istom zadatku, odnosno da građani imaju prilike da vide i čuju sve što se tamo i dešava.

 

Koliko se poštuje Zakon, Poslovnik o radu SG?

– Apsolutno se poštuje Zakon i radimo strogo po Poslovniku. Nije bilo primedbi, ni kršenja Poslovnika. Moja saradnja sa predstavnicima opozicionih odborničkih grupa je na dobrom nivou, imamo međusobno razumevanje, nekad je poverenje zbog nekih političkih stvari koje su sastavni deo SG malo poljuljano, ali imamo korektnu komunikaciju u tom smislu da Skupština pristojno funkcioniše. Uveo sam praksu da držimo sastanke sa šefovima odborničkih grupa, obavljamo konsultacije i mislim da je to dobro i da značajno utiče na konstruktivniji rad na samoj sednici. Izvršili smo i dve izmene Poslovnika.

 

Koje su to izmene Poslovnika o radu SG?

– U prethodnom periodu smo uočili razne  nedostatke u smislu da se mnoge stvari prepuštaju i regulišu na način da budu diskreciono pravo najčešće predsedavajućeg tako da smo sve te praznine popunili i sada se tačno zna logaritam poteza u svakoj situaciji. Mislim da smo to dobro rešili i najvažnije je da smo većinu izmena postigli u dogovoru sa opozicijom. Onaj ko kreira Poslovnik mora da razmišlja i o tome da će sutradan biti opozicija, i treba da ga formira u tom smislu da mu odgovara kada bude i na tom mestu.

 

Koje su još novine uvedene za bolji rad lokalnog parlamenta?

– Ono što posebno želim da izdvojim i tu smo postigli apsolutni konsenzus je uvođenje elektronskih dostava materijala i  sazivanja sednica Skupštine. Tu smo mnogo dobili na brzini, efikasnosti, uštedama koje činimo gradu Zaječaru jer je u današnje vreme mnogo više materijala nego pre 15 godina zbog raznih izmena Zakona koji pogađaju lokalnu samoupravu. Radi se o stotinama stranica teksta koje treba pripremiti za svaku sednicu. Taj novac može da se potroši tamo gde je građanima potrebnije. Kada smo uveli elektronsko sazivanje sednica prva ideja je bila da taj portal koji će odbornici koristiti za preuzimanje materijala bude zatvorenog tipa, samo za njihovo interno  korišćenje. Međutim,  napravili smo  otvoreni sajt gde može i svako od građana da se upozna sa odlukama koje su u skupštinskoj proceduri i na dnevnom redu i tako mogu lakše da preko odbornika utiču na neke odluke. Mislim da je  to napredak jer sada i novi Zakon o lokalnoj samoupravi insistira više na neposrednom učešću građana kada je donošenje odluka u pitanju i uopšte u funkcionisanju jednog grada, a mi smo to uradili i pre nego što je Zakon donet. Sledeći korak nam je i potpuna elektronska sednica Skupštine koja iziskuje određena finansijska ulaganja ali to trenutno nije prioritet za Grad Zaječar.

 

Koje su najbitnije odluke donete na sednicama Skupštine?

– Sve odluke koje su usvojene na sednicama lokalnog parlamenta su jednako važne za bolje funkcionisanje grada. Ono što bih izdvojio je da smo usvojili  planove generalne regulacije koji su kasnili 10 godina od onog roka koji je Zakon propisao. On stvara osnove da se lakše dobijaju određene dozvole i nije prepreka razvoju privrede, već pojeftinjuje sve procedure. Odluka o budžetu je svakako jako važna, jer svaki budžet je osnovni instrument za kreiranje i vođenje jedne lokalne politike. Bitne su i odluke koje se tiču formiranja industrijske zone Zapad, gde treba da ponudimo potencijalnim investitorima mesto na kome će graditi svoje pogone. Grad Zaječar redovno prati rad javnih preduzeća i  važno je da taj sektor funkcioniše dosta dobro. Mnogo je važnih odluka kojima se stvaraju bolji uslovi za izvršnu vlast da efikasnije realizuje sve predviđene programe.

 

Kako sarađujete sa gradonačelnikom Boškom Ničićem i ostalim lokalnim funkcionerima?

 – Svi rade u okviru svojih ovlašćenja i imamo odličnu saradnju. Svako radi svoj posao, oko političkih pitanja naravno da imamo  konsultacije i dogovore, a onda svako to sprovodi u onom delu kako je to Zakonom predviđeno. Mislim da svi organi lokalne samouprave funkcionišu na najbolji mogući način.

 

Kako biste ocenili saradnju pozicije i opozicije u SG Zaječara?

– Kada govorimo o saradnji tu postoje konsultacije a neka posebna saradnja opozicije i pozicije ne postoji. Opozicija kontrira vlasti. Mislim da je ta kritika preterana, da ima i težih reči oko nekih tačaka oko kojih se ne slažemo, treba suštinski više da se upoznaju sa mogućnostima lokalne samouprave i sa zakonskim ograničenjima da bi znali zašto se mi krećemo u tim okvirima. Pre mnogo godina kada sam i ja počinjao da se bavim politikom  na ozbiljnijem nivou  pravio sam iste greške i mislio da možda po svakom pitanju treba ići kontra, diskutovati protiv svih odluka. Međutim, to nije nešto što će naići na razumevanje  kod građana. Opozicija ima pravo da kritikuje sve što misli da nije dobro jer to je jedna vrsta kontrole vlasti.  Dešava se da se na sednicama zaoštri situacija po nekim pitanjima, ali sa druge strane ima i razumevanja, npr kad je reč o javnim preduzećima tu imamo dobru saradnju i to opozicija podržava i drago mi je da taj sektor  zdravo funkcioniše posle mnogo turbulentih godina koje je preživeo Grad Zaječar.

 

Šta su prioriteti grada Zaječara?

-Svakako stabilan rad komunalnog sektora, ulaganje u infrastrukturu , socijalna davanja i ono što je najvažnije otvaranje novih radnih mesta. Tu je uloga lokalne samouprave zakonom ograničena ali je vrlo važan drugi deo priče u smislu dobre komunikacije sa Republičkom vladom i očekivanja od njih pomoći da se i u Zaječaru dovedu određeni investitori. Zaječar sam po sebi nije posebno atraktivno mesto zbog ograničenja koja su nametnuta daljinom od glavnih putnih saobraćajnica. Dobro je da imamo veliku podršku i odličnu saradnju sa Vladom Srbije i očekujemo da njihova pomoć oko dolaska investitora u Zaječar bude maksimalna. Zaječaru nedostaju dve veće fabrike kako bi smanjili odliv ljudi iz grada. Na tome najviše radi i gradonačelnik sa svojim timom i mi pomažemo koliko možemo. Sve ostalo mislim da smo uspeli da stabilizujemo i da to funkcioniše onako kako bi i trebalo.

 

Koliko se godišnje održi sednica SG?

– Sve sednice su po redovnom postupku. Zakazuju se onda kada postoji potreba, kada su mnoge odluke uslovljene određenim vremenskim rokovima i kada trebaju da budu usvojene. Pravila nema, ali otprilike održimo 10 do 12 sednica na godišnjem nivou. Mislim da sve funkcioniše kako treba, da grad nema nikakvih problema da se odlukama  postigne ono što je predviđeno.

https://www.youtube.com/watch?v=7OSNSQRKeCU&feature=youtu.be

Projekat  “Zaječar: Odbornici imate reč” sufinansira Grad Zaječar. “Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *