Studenti treće i četvrte godine rudarskog inženjerstva sa Tehničkog fakulteta u Boru, zajedno sa svojim profesorima, posetili su rudnik Čukaru Peki gde su se na licu mesta uverili u kvalitet rada i uslove poslovanja kompanije Serbia Zijin Mining. Ova poseta predstavljala je odličnu priliku da se studenti upoznaju sa najsavremenijom rudarskom opremom i tehnologijama koje se koriste u jednom od najmodernijih rudnika u regionu.

Kristina Đorđević, zamenica supervizora za regrutaciju i obuke kompanije Serbia Zijin Mining
“ Saradnja sa Tehničkim fakultetom u Boru uspešno traje već četiri godine i na polju obučavanja mladih studenata, stručne prakse, kao i na polju zapošljavanja. U prethodnom periodu sa borskog Tehničkog fakulteta uposlili smo nekoliko desetina diplomiranih inženjera rudarstva. Tokom današnje posete studenti su imali priliku da siđu u jamu rudnika Čukaru Peki na kotu -140, što je oko 500 metara ispod zemlje i obiđu otkopne komore i radionicu. Zadovoljstvo nam je što nekoliko puta godišnje možemo da ugostimo studente i predstavimo im najsavremenije metode rada u oblasti rudarstva”, izjavila je Kristina Đorđević, zamenica supervizora za regrutaciju i obuke kompanije Serbia Zijin Mining.
Tokom obilaska, studenti su imali priliku da saznaju više o najnovijim rudarskim dostignućima, kao i o primeni savremenih evropskih standarda u svakodnevnom radu.

Milan Stajić, asistent na Tehničkom fakultetu u Boru
„ Naši studenti su danas imali priliku da u rudniku Čukaru Peki uživo vide sve ono što uče u okviru stručnih predmeta na drugoj, trećoj i četvrtoj godini studija. Verujem da je ovo za njih bilo značajno iskustvo. Imali su priliku da se upoznaju s brojnim novinama, što je dragoceno, s obzirom na to da je reč o jednom od najsavremenijih rudnika u Srbiji. Važno je da studenti steknu jasnu predstavu o dimenzijama i prostoru o kojem učimo, kao i da vide modernu rudarsku opremu u upotrebi. Kompanija Serbia Zijin Mining poštuje sve zakonske regulative Republike Srbije, pa je bezbednost na visokom nivou, a vizuelni izgled jasno pokazuje da se vodi računa o uređenju i lepom izgledu rudnika “, izjavio je Milan Stajić, asistent na Tehničkom fakultetu u Boru.
Studenti su posebno bili impresionirani implementacijom najsavremenijih tehnologija i bezbednosnih metoda koje se primenjuju u cilju zaštite radnika kao i primenom mera radi zaštite životne sredine, što je danas od ključnog značaja u rudarskoj industriji.

Ljubica Stojanović, studentkinja četvrte godine rudarskog inženjerstva
„Poseta rudniku Čukaru Peki za nas studente je jedno novo i divno iskustvo, i oduševljena sam onim što sam imala priliku da vidim – od samog ulaska u rudnik, obilaska jame, gde smo uočili visok nivo bezbednosti i uređenosti prostora. Poseban utisak na mene ostavila je i estetika samog rudnika“, izjavila je Ljubica Stojanović, studentkinja četvrte godine rudarskog inženjerstva na Tehničkom fakultetu u Boru.

Mladen Miljković, student treće godine rudarskog inženjerstva
Mladen Miljković, student treće godine rudarskog inženjerstva na Tehničkom fakultetu u Boru ističe da ga je poseta rudniku Čukaru Peki dodatno motivisala i da bi u budućnosti voleo da radi u takvom okruženju.
„Površina rudnika je u potpunosti uređena – sve je zeleno, nema otpada, a posebna pažnja posvećena je ekologiji i zaštiti životne sredine. Bezbednost na radu je na visokom nivou – i pod zemljom sve je uredno, prohodno i bez ikakvih poteškoća smo se kretali kroz jamske hodnike“, rekao je Miljković.
Profesorima i studentima ova poseta omogućila je da steknu dragocena praktična znanja i iskustva, koja će moći da primene u daljem obrazovanju i budućem radu. U kompaniji Serbia Zijin Mining su još jednom istakli važnost povezivanja teorije i prakse, kao i dobru saradnju sa obrazovnim institucijama i nastavak kontinuiranog ulaganja u obrazovanje i razvoj mladih stručnjaka u oblasti rudarstva.
KOMENTARI