DA MLADI NE BUDU NAŠA BUDUĆNOST- DA BUDU NAŠA SADAŠNJOST

Borski okrug: ”Naša mladost, tuđa radost” (24)

BORSKI OKRUG – ”Da li je položaj mladih u Istočnoj Srbiji i pogotovu u Boru težak, mislim da jeste, ali nije ništa teži nego što je u ostalim gradovima i opštinama u okruženju… Školovanje je, nažalost, postalo tržište. Na tom tržištu su se pojavile i neke privatne škole koje su zainteresovane da budu otvorene u Boru. I to je lepo, ali samo ako ispunjavaju zakonske norme. Ako sve bude u skladu sa zakonom, to će onda povećati izbor zanimanja, a ujedno i smanjiti troškove roditeljima”, kazao je za ”Timočke” Aleksandar Milikić, predsednik Opštine Bor.

Bez pitanja i potpitanja, prenosimo ključne stavove Milikića:

”Kažu da mladi imaju tri osnovne potrebe u životu. To su:posao, stan i lagodan život. Da li je to tako, ne znam, ali mislim da delimično jeste. Opština Bor će se u narednom periodu baviti  problemima i potrebama mladih. Ali, mi smo već sada odvojili značajna sredstva iz budžeta za programe samozapošljavanja, a naredne godine će to biti mnogo više.”

”Ovo pitanje je proces. Proces koji može da traje godinama. Važno je da mladi počnu da se osećaju bitnim, a sam sam se uverio, u razgovoru sa mladim ljudima, da osećaju da počinje njihov glas da se čuje.”

”Da li je položaj mladih u Istočnoj Srbiji i pogotovu u Boru težak, mislim da jeste, ali nije ništa teži nego što je u ostalim gradovima i opštinama u okruženju. Najveći problem mladih je nezaposlenost i ta činjenica sve nas boli. Ali, istovremeno moramo sami sebi da postavimo pitanje, koliko mladih je pokazalo energiju i volju da sami pokrenu neki vid kreativnog zapošljavanja i rada, a da to nije nastojanje da se radi u javnom sektoru. Moramo prvo da menjamo navike i postojeći odnos prema društvu, da sagledamo šta je realno.”

”Da li mladi napuštaju Bor zbog boljeg obrazovanja? Možda jeste, a možda i nije. Bor je jedina opština u regionu koja ima svoj fakultet, koji radi u okviru Beogradskog univerziteta. Opština Bor mlade ljude stimuliše i kroz davanje stipendija za deficitarna zanimanja.”

”Školovanje je, nažalost, postalo tržište, na tom tržištu su se pojavile i neke privatne škole koje su zainteresovane da budu otvorene u Boru. I to je lepo, ali samo ako ispunjavaju zakonske norme. Ako sve bude u skladu sa zakonom, to će onda povećati izbor zanimanja, a ujedno i smanjiti troškove roditeljima. Ali to sada otvara nova pitanja. Jedno od njih je činjenica da će naša deca iz postojećih škola preći u te škole, a profesori u postojećim školama će ostati bez učenika i fonda časova. Ali postoji mogućnost da ti obrazovni profili privuku decu iz okolnih opština i da ona dođu da se školuju u Boru. Mi moramo biti otvoreni za sve te mogućnosti. Reforma i poboljšanje sistema obrazovanja je u nadležnosti Ministarstva, a obaveza lokalne samouprave je da stvori kvalitetne uslove u školama, prevoz učenika i sve ono što je zakonom definisano.”

https://www.youtube.com/watch?v=VltHvTt6FEg&feature=youtu.be

Početkom decembra, Bor je posetio i Mladen Šarčević, ministar prosvete. Nismo propustili da mu postavimo dva pitanja vezana za ovaj projekat.

Ministre, velika je depopulacija u Istočnoj Srbiji, mladi odlaze sa ovih prostora: u potrazi za poslom, ali i za kvalitetnijim obrazovanjem. Ima li država plan kako da spreči ovaj negativan proces?

”Da, plan postoji. Sa njegovom realizacijom se počelo još prošle godine, ali se nisu sve lokalne samouprave maksimalno uključile u tavu jednu agendu, jer je još uvek bilo na sceni čuvanje radnim mesta svojim kolegama u školama. Moramo da napustimo tu praksu i da o kolegama brinemo na druge načine:uz prekvalifikacije, uz nove programe koje razvijamo, uz neke nove master programe. Mi smo još prošle godine oko 70 odsto ustanova obuhvatili jednom drugom kategorijom upisa, a to je da lokalna samouprava, sa privredom na lokalu, sa tržištem rada i nama u ministarstvu zajedno sagleda šta je što je potreba, i šta je to perspektiva. Tako da su sve naše poljoprivredne škole u osnovi dualne. Doduše, to još nije povezano sa velikim poljoprivrednim kompanijama, već se ta deca obučavaju na školskim ekonomatima, ali ako to budemo nastavili, ako velike kompanije budu nastavile u ovom i većem tempu da dolaze u Srbiju, to će biti naša šansa. Zato Vlada i radi na razvoju IT sektora, jer tu možemo u svakom malom gradu potstaknuti i gimanzije za nadarene. Sama promena odnosa prema učenju, učenju radu, a ne ponavljanjem činjenica i reprodukciji. Primenom stečenih znanja za poznate poslodavce stvoriće priliku da promenimo sve to. I pitanje je onda da li bi mladi išli odavde, ako imaju svoje parče hleba, ako bi imali siguran posao.”

Ministre, u Boru su ženska deca, što se tiče izbora obrazvonog profila, hendikepirana. Daleko veći broj je takozvanih ”muških zanimanja”?!

”Pa dobro.Na osnovu okolnosti čime se Bor bavi, to je verovatno tako. Mi poštujemo rodnu ravnopravnost, i ja smatram da su koleginice potpuno ravnopravne u izboru zanimanja. Uslužne i druge delatnosti, koje bi bile prihvatljivije za tu populaciju, se razvijaju kada dođe do razvoja velike privrede. Lako je angažovati žensku radnu snagu ako je to neka tekstilna industrija, ali zato mogu i sve devojke da rade na računarima i da se time uspešno bave kao i mladići.”

Bor,Mladen Šarčević, Naša mladost, tuđa radost, timocke rs

Uploaded by NEDELJNIK TIMOČKE on 2017-12-21.

I na kraju, kako što svi naši sagovornici rekoše, zaustavljanje depopulacije je proces koji zahteva kompleksne i sistematske mere, razvoj privrede i promenu postojećeg obrazovnog sistema. Smatramo da smo sa medijskog aspekta doprineli da se sagleda i osvetli ova problematika, ali i da smo napravili solidnu osnovu za dalje aktivno praćenje položaja mladih, u nadi da će sve više biti ”naša radost” i ”naša mladost”.

Kao svojevrsno geslo i univerzalnu poruku svima nama, a pogotovu onima koji vrše vlast u ime naroda, parafraziraćemo nedavnu izjavu Ivice Dačića, potpredsednika Vlade Republike Srbije:”Dajte da mladi ne budu više naša budućnost. Dajte da oni postanu naša sadašnjost”.

Obrada i foto: ”Timočke”.

Projekat: Borski okrug: ”Naša mladost, tuđa radost” , sufinansiran je iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja . Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *