PREPORUKE ZA UNAPREĐENJE POLOŽAJA OSI

Foto: Arhiva “Poverenik”

„OSI na lokalnoj političkoj sceni“ (20)

Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije je u svom Redovnom godišnjem izveštaju za 2020. godinu, na osnovu pregleda stanja i problema u ostvarivanju ravnopravnosti i zaštiti od diskriminacije na osnovu invaliditeta, utvrdio da je neophodno: intenzivirati rad na unapređivanju arhitektonske i informacione pristupačnosti, odnosno primenu univerzalnog dizajna u svim oblastima, sa ciljem omogućavanja nesmetanog pristupa javnim objektima i površinama, prevozu, informacijama, komunikacijama i uslugama za osobe sa invaliditetom, lica koja se otežano kreću, starije sugrađane i decu, uz dalji rad na povećanju broja pristupačnih medijskih sadržaja.

-Neophodno je unaprediti i ostvarivanje prava osoba sa invaliditetom na pristupačno biračko mesto i izborni materijal, kao i jednake mogućnosti za pristup službama za hitne intervencije, SOS linijama i slično;, unapređivati podršku za samostalan život osoba sa invaliditetom u najmanje restriktivnom okruženju obezbeđivanjem adekvatne podrške i razvoja potrebnih usluga i servisa u kontinuitetu na lokalnom nivou. Promovisati i podsticati primenu savremenih asistivnih tehnoloških dostignuća;, nastaviti aktivnosti i dalje razvijati inkluzivno obrazovanje i mere podsticanja zapošljavanja osoba sa invaliditetom, uz preduzimanje aktivnosti za promenu sa medicinskog pristupa u sagledavanju kapaciteta osoba sa invaliditetom;nastaviti proces deinstitucionalizacije uz istovremeni razvoj usluga podrške i osiguranje kontinuirane podrške. Osigurati pristanak korisnika za smeštaj u ustanove zdravstvene i socijalne zaštite;,unaprediti propise koji uređuju pitanje lišenja poslovne sposobnosti i starateljstva nad punoletnim osobama uz omogućavanje samostalnog odlučivanja i promociju sposobnosti osoba sa invaliditetom, doneti propise koji se odnose na radno angažovanje osoba sa invaliditetom u radnim centrima-ističu iz institucije Poverenik za zaštitu ravnopravnosti za nedeljnik „Timočke“.

Jedan od najvećih problema sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom je pristupačnost.

– Poverenik kontinuirano upozorava kroz redovne godišnje izveštaje, davanjem saopštenja i upozorenja, kao i preporukama mera za ostvarivanje ravnopravnosti uz razumevanje činjenice da punu pristupačnost svih objekata i površina nije jednostavno dostići, ali je neophodno da budu stalno u vrhu prioriteta i da objekti u javnoj upotrebi budu što pre pristupačni, naročito domovi zdravlja, škole, centri za socijali rad, sudovi… Od ne manje važnosti je i ravnopravan pristup svim informacijama i komunikacijama, koje su osnovni preduslov za ostvarivanje prava, što je posebno došlo do izražaja tokom epidemije Kovid-19-poručuju iz institucije Poverenik za zaštitu ravnopravnosti.

U toku rada na rešavanju problema pristupačnosti, Poverenik je pokretao ova pitanja u saradnji sa organizacijama osoba sa invaliditetom i drugim relevantnim akterima i u skladu sa tim Republičkoj izbornoj komisiji je preporučeno da preduzme sve neophodne mere u cilju obezbeđivanja pristupačnih biračkih mesta uz obezbeđivanje komunikacija i informacija, kako bi se svim osobama sa invaliditetom, kao i drugim licima koja se otežano kreću, čuju ili vide, omogućilo samostalno i ravnopravno učešće na izborima.

– Republička izborna komisija je preduzela niz mera, sačinila Vodič za procenu pristupačnosti biračkih mesta, kao i Priručnik za obuku za rad u biračkim odborima, a u okviru obuke osoba zaduženih za sprovođenje izbora posebna pažnja je posvećena osobama sa invaliditetom, koje su neposredno i uključene u ove procese. Izbori su na ovaj način učinjeni pristupačnijim, a formirana je i Radna grupa za konsultacije o inkluzivnom izbornom procesu i pravilima, koju čine organizacije osoba sa invaliditetom, predstavnici Republičke izborne komisije, kao i drugih organa i tela koja mogu doprineti unapređenju pristupačnosti izbornog procesa osobama sa invaliditetom u budućnosti. Istim povodom Poverenik je 2020. godine javnim medijskim ustanovama RTS-u i RTV-u uputio preporuku mera da omoguće emitovanje u pristupačnim formatima osnovne informacije Republičke izborne komisije u vezi sa predstojećim izborima, odnosno da informacije o predstojećim izborima učine dostupnim gledaocima sa oštećenim sluhom posredstvom korišćenja titlova i znakovnog jezika, kako bi se omogućilo potpuno i pravovremeno informisanje ovih osoba u cilju njihovog ravnopravnog učešća na izborima, kao i da obezbede emitovanje predizbornog programa u pristupačnim formatima u što većem obimu, kako bi se omogućilo potpuno i pravovremeno informisanje tokom predizbornog procesa. Odmah nakon ove preporuke, javnim medijskim servisima je hitno upućena preporuka da omoguće emitovanje u pristupačnim formatima što većeg broja informacija u vezi sa vanrednim stanjem u Republici Srbiji, kao i kampanje javnog informisanja i uputstava nadležnih institucija u vezi sa pandemijom izazvanom Kovid-19, o čemu je već bilo reči. Javni medijski servisi su medijske sadržaje u velikoj meri i pravovremeno učinili dostupnim gledaocima sa oštećenim sluhom korišćenjem znakovnog jezika. -ističu iz institucije Poverenik za zaštitu ravnopravnosti.

Iz ove državne institucije poručuju da je i Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave upućena preporuka mera povodom omogućavanja slepim glasačima da elektronskim putem provere da li su upisani u birački spisak.

– Ministarstvo je obavestilo Poverenika da je na internet prezentaciji – portalu za proveru upisa u jedinstveni birački spisak implementiralo mogućnost da se putem audio fajla – koji će izgovarati slova sa slike, slova unesu u odgovarajuće polje i da se na taj način omogući slepim i slabovidim osobama da elektronskim putem provere da li su upisani u Jedinstveni birački spisak-naglašavaju iz institucije Poverenik za zaštitu ravnopravnosti.

Projektni tim nedeljnika „Timočke“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *