ADRIJANA PUPOVAC: PROBLEMI OSI SU SVE ČEŠĆA TEMA

Adrijana Pupovac

“OSI na lokalnoj političkoj sceni” (19)

Adrijana Pupovac (SNS), narodna poslanica, koja je rodom iz Bora, izjavila je u intervjuu za nedeljnik “Timočke” da su u poslaničkoj grupi Srpske napredne stranke zastupljene  osobe sa invaliditetom, koje  su ravnomerno uključene u socijalno, ekonomsko, kulturno i političko okruženje. Ona ističe da bi veća uključenost OSI u lokalni politički život  mogla da utiče na osnaživanje drugih OSI, na njihovu veću uključenost ali i na podizanju  svesti o stvaranju društva jednakih šansi za sve, društva koje ceni sposobnost i individualnost koja može biti prednost ali i koje ne diskriminiše drugog po osnovu različitosti.

Prema vašim saznanjima i po vašem mišljenju da li osobe sa invaliditetom učestvuju u procesima odlučivanja o politikama i programima lokalne zajednice, i onih koji se neposredno tiču njih samih?

-Učestvuju, ali ne u dovoljnoj meri. Razna udruženja OSI mogla bi uzeti učešće u kreiranju budžeta, izrađivati projekte sa JLS ili imati svoje predstavnike u radnim telima.

Da li su osobe sa invaliditetom zastupljene na lokalnoj političkoj sceni?

-U lokalnom parlamentu, u Odborničkom klubu Srpske napredne stranke, bilo je odbornika koji su OSI, sigurna sam da će ih i u narednom sazivu biti. U poslaničkoj grupi Srpske napredne stranke zastupljene su osobe sa invaliditetom. One su ravnomerno uključene u socijalno, ekonomsko, kulturno i političko okruženje. Kao primer, izdvojila bih  mladu, obrazovanu i izuzetno perspektivnu poslanicu iz Loznice Milijanu Sakić, koja pored toga što je master profesor jezika i književnosti , dobrovoljno radi i u Udruženju osoba sa invaliditetom i koja je pokazala, kako poslanicima, tako i ostalim građanima Republike Srbije da osobe sa invaliditetom nemaju posebne, već iste potrebe kao i svi drugi ljudi i da mogu mnogo toga da urade jednako dobro.

Šta je razlog slabog uključivanja OSI u politički život lokalne zajednice ?

-Mislim da je razlog nedostatak komunikacije i sigurna sam da će se, na opštedruštveno zadovoljstvo, komunikacija sa osobama sa invaliditetom u budućem periodu unaprediti.

Milijana Sakić i Adrijana Pupovac

Da li bi po vašem mišljenju trebala da bude veća uključenost OSI u lokalni politički život i da li smatrate da bi na taj način brže i lakše rešavali probleme sa kojima se susreću?

-Apsolutno. S obzirom na to da njihove probleme i potrebe ne razume niko bolje od njih samih, oni mogu dati važan input pri rešavanju ključnih problema.

Na šta bi sve uticala , ili mogla da utiče,  veća uključenost OSI u lokalni politički život?

-Veća uključenost OSI u lokalni politički život bi mogla da utiče na osnaživanje drugih OSI, na njihovu veću uključenost ali i na podizanju  svesti o stvaranju društva jednakih šansi za sve, društva koje ceni sposobnost i individualnost koja može biti prednost ali i koje ne diskriminiše drugog po osnovu različitosti.

Koji su najveći problemi osoba sa invaliditetom, i na koji način OSI rešavaju  te probleme  ili pokušavaju da ih reše?

-Problemi se najčešće ogledaju u finansijskoj nezavisnosti usled nemogućnosti da se zaposle, što doprinosi i nemogućnosti njihovog aktivnijeg učestvovanja u svim aspektima društvenog života.

Da li su osobe sa invaliditetom i dalje izložene nekoj vrsti diskriminacije u pogledu socijalnog , ekonomskog, kulturnog i političkog okruženja?

-Jesu, i upravo u tom smislu im je potreban podsticaj, davanjem mogućnosti da se pokažu na određenim mestima, što bi vremenom doprinelo smanjenju diskriminacije.

Da li osobe sa invaliditetom i dalje deluju isključivo samo preko udruženja koja okupljaju OSI i  i smatrate li da bi njihov glas trebao jače da se čuje (na koji način bi po vama to bilo moguće)?

-Da, smatram da bi njihov glas trebao jače da se čuje a to je moguće kroz njihovo uključivanje u radna tela na lokalnom nivou.

Kakva je dostupnost važnim institucijama kada je reč o OSI, da li se nešto menja na bolje?

-Najčešći poblemi se odnose na arhitektonske prepreke.Većina javnih institucija nije pristupačna za osobe sa invaliditetom. Novije zgrade su prilagođene, ali starije objekte treba prilagoditi, a postavljanje rampi zahteva složenu proceduru.

Koliku pažnju lokalne samouprave  poklanjaju rešavanju problema sa kojima se susreću OSI?

-U skorije vreme su problemi  OSI sve češća tema, što je veoma dobro. Međutim, potrebno je mnogo više angažovanja na tom polju i zainteresovanosti kako bismo došli do ravnopravnosti. Problemi se ne trebaju rešavati parcijalno, individualno, već sistemski i dugoročno.

Projektni tim nedeljnika “Timočke”

 

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *