JEDINSTVENE LEPOTE KNJAŽEVCA

“Najbolje iz Knjaževca” (1)

Rastuća industrija,poljoprivreda, voćarstvo, turizam u ekspanziji, brojne kulturne, sportske i obrazovne institucije i dešavanja sinonim su za opštinu Knjaževac poslednjih godina. Sa svim ovim prednostima ovaj grad u Srbiji ima potencijala da postane jedan od sve poželjnijih mesta za obilazak.

Opština Knjaževac po površini od 1202 kvadratna kilometra, četvrta je opština u Srbiji. Ubraja se u veoma mirna i romantična mesta koja očaravaju prirodnim lepotama svakog ko je kročio u ovaj kraj. Opština Knjaževac se sastoji od gradskog naselja i 85 seoskih naselja. Knjaževac ili mala Venecija leži na tri reke koje preseca veliki broj mostova. Najpoznatiji, takozvani ”kameni most”, projektovao je 1913. godine, pre više od jednog veka, Knjaževčanin, inženjer Borivoje Radenković. Sa rasponom od 30 metara, bio je to najveći most te vrste u tadašnjoj Srbiji. Ovaj simbol Knjaževca nalazi se u centru varoši, poznatijoj kao Stara čaršija.

Opština je okružena i prelepim planinskim vencima među kojima se izdvaja Midžor (2169 metara), najviši vrh Stare planine i među najvišim planinskim vrhovima u Srbiji. Sa prvom gondolom u Srbiji i 13km uređenih staza, Stara planina predstavlja jedan od bisera srpskog turizma. U Knjaževcu se proizvode najkvalitetnije cipele najpoznatijih svetskih brendova kao što su: Naturino, Prada, Karl Lagerfeld, Tomi Hilfiger, Moskino, Hugo Boss… Knjaževac ništa ne prepušta slučaju, već školuje nove generacije modelara i obućara, koji će nastaviti tradiciju dugu više od pola veka. Svake godine u svet se iz Knjaževca pošalje preko šest miliona pari obuće. Knjaževac je jedan od glavnih centara proizvodnje košulja u Srbiji u kojem više od 400 zaposlenih proizvodi najkvalitetnije košulje za svetsko tržište.

Knjaževac je jedna od retkih opština u Srbiji, koja direktno pomaže razvoj poljoprivredne proizvodnje, ulažući u podizanje voćnjaka, stočarstvo, nabavku mahanizacije. Samo u poslednje dve godine, zahvaljujući opštinskim subvcencijama, podignuto je oko 500 hektara novih zasada višnje.

Na osmom kilometru od Knjaževca, u selu Ravna, na obali Belog Timoka, nalazi se najstarije rimsko vojno utvrđenje u timočkoj oblasti – Timacum minus. Prva arheološka istraživanja ovog područja počela su 1899. godine, ali je prava slika Timacum minusa počela sa se slaže tek 1975. godine, kada su Arheološki institut SANU i Zavičajni muzej u Knjaževcu počeli saradnju, koja traje i danas.

Knjaževac ima i ono što nema niko u Srbiji – muzej čarapa. Knjaževčani piju najčistiju vodu, jer gotovo svaka kuća priključena je na kanalizacionu mrežu, ne prođe godina a da se ne izgradi vodvod u nekom od najudaljenih sela. Prvi su u Srbiji izradili strategiju iskorišćenja hidroenergetskih potencijala, napravili projekte racionalnog iskorišćenja obnovljivih izvora energije. Za Knjaževac tvrde da je varoš vinograda i kvalitetnih vina, zanimljivih običaja i gostoprimljivih ljudi.

Sve ove prednosti Knjaževac bi učinilo mestom koje bi u godinama koje dolaze bilo sve primamljivije ostalom stanovništvu Srbije za posetu ili čak trajni ostanak u tom gradskom naselju. Zdrava životna sredine i mogućnosti za aktivno bavljenje ekstremnim, sportovima, lovom i skijanjem, idealne su za razvoj turizma i privlačenje većeg broja turista.

Kako je istaknuto u dokumentu pod nazivom „Strategija razvoja opštine Knjaževac 2015-2021 godina“ , od 2015. godine beleži se blagi ali konstantan rast broja privrednih društava i preduzetnika na teritoriji opštine, što pokazuju i apsolutni brojevi ali i stopa nastanka novih privrednih društava i preduzetnika.

Projektni tim nedeljnika Timočke

“Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane opštine Knjaževac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva”.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *