“PODRŽIMO DOJENJE”

ZAJEČAR – Svetska nedelja dojenja koja se svake godine obeležava u više od 170 zemalja sveta kako bi se povećali znanje i svest o značaju i prednostima dojenja i obezbedila podrška dojenju u cilju unapređenja zdravlja majke i deteta, ove godine obeležava se 25 put. Svetska alijansa za podršku dojenju (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) inicirala je ovu kampanju kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju, a svake godine akcenat je na različitim temama od značaja za dojenje. Zvanični datum Svetske nedelje dojenja na globalnom nivou je od 1. do 7. avgusta, ali se državama, organizacijama i institucijama predlaže da za obeležavanje i aktivnosti povodom Svetske nedelje dojenja izaberu najprikladnije događaje ili datume u njihovim zemljama. U našoj zemlji Nacionalna nedelja promocije dojenja obeležava se 40. nedelje u godini koja simbolično predstavlja trajanje trudnoće, a ove godine obeležiće se u periodu od 2. do 9. oktobra pod sloganom „Podržimo dojenje”.

Dojenje je vitalni deo održivog razvoja i značajna komponenta globalne akcije okončanja pothranjenosti. Veće stope isključivog i kontinuiranog dojenja mogu biti postignute samo saradnjom u svim sektorima i kroz sve generacije. Dojenje nije samo pitanje koje se tiče žena, niti isključiva odgovornost žena – zaštita, promocija i podrška dojenju je kolektivna društvena odgovornost koju svi delimo. Podršku majkama koje doje moguće je obezbediti na različite načine. Tradicionalno, podršku pruža uža, ali i šira porodica. Potrebna je, međutim, podrška šire okoline, a pored zdravstvenih radnika i savetnika za dojenje i podrška prijatelja, kao i zajednice u celini.

Dojenje je deo reproduktivnog ciklusa, a žene bi trebalo da budu u mogućnosti da kombinuju dojenje i plaćeni rad bez diskriminacije ili nepovoljnog položaja. Neophodna je zajednička akcija da bismo obezbedili radnu sredinu u kojoj žene u državnom i privatnom sektoru imaju roditeljsku socijalnu zaštitu koja im je potrebna. Dokazi o koristima dojenja su nam dostupni. Znamo da dojenje pomaže preživljavanju odojčadi i pomaže im da napreduju, ima dugoročne zdravstvene koristi za žene, ali i ekonomske koristi za sve.

Koristi dojenja iskazane kroz četiri tematske oblasti:

1. ISHRANA: Deca majki dojilja imaju optimalnu ishranu i zaštitu od infekcija.

BEZBEDNA HRANA: Majčino mleko je siguran i bezbedan izvor hrane, čak i u vremenima  humanitarnih kriza.

SMANJENJE SIROMAŠTVA: Dojenje je jeftin način hranjenja bez opterećenja budžeta domaćinstava.

2. PREŽIVLJAVANJE: Dojenje značajno poboljšava preživljavanje odojčadi, dece i majki.

ZDRAVLJE I BLAGOSTANJE: Dojenje značajno poboljšava zdravlje, razvoj i blagostanje odojčadi i dece, kao i majki, i kratkoročno i dugoročno.

3. ŽIVOTNA SREDINA: Majčino mleko je prirodna, obnovljiva hrana koja štiti životnu sredinu – proizvedena i isporučena bez zagađenja, pakovanja ili otpada.

KLIMATSKE PROMENE: Proizvodnja i potrošnja adaptiranih mlečnih formula generiše emisiju gasova staklene bašte koji ubrzavaju globalno zagrevanje.

4. PRODUKTIVNOST ŽENA: Za poslodavce je korisno da imaju zadovoljnu i produktivnu radnu snagu – manje otpuštanja, veća lojalnost i ređe promene zaposlenih na određenim radnim mestima.

ZAPOŠLJAVANJE: Roditeljska zaštita i druge politike zaštite na radnom mestu omogućavaju ženama da kombinuju dojenje sa plaćenim radom.

Prednosti dojenja za novorođenče/odojče:

  • Obezbeđuje pravilan rast i razvoj
  • Podstiče razvoj i sazrevanje odbrambenog sistema
  • Smanjuje rizik od gojaznosti
  • Podstiče razvoj inteligencije
  • Štiti od mnogih bolesti i infekcija
  • Smanjuje rizik od proliva
  • Smanjuje rizik od pojave alergija
  • Smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti odojčeta.

Prednosti dojenja za majku:

  • Pomaže uspostavljanju emocionalne veze sa detetom
  • Smanjuje krvarenje posle porođaja
  • Doprinosi normalizaciji telesne mase
  • Smanjuje rizik od pojave osteoporoze
  • Smanjuje rizik od pojave malignih oboljenja dojke i jajnika
  • Smanjuje rizik od postporođajne depresije
  • Smanjuje rizik pojave anemije.

Važno je i da se skrene pažnja javnosti na značaj pružanja podrške majkama da obezbede detetu ishranu dojenjem, što u kriznim i vanrednim situacijama može spasiti život deteta, a često i majke.

 

Centar za promociju zdravlja

Ana Točević

Marina Vojnović

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *