OBELEŽENA 203. GODIŠNJICA POGIBIJE HAJDUK VELJKA PETROVIĆA

Negotin, Obelezena 203.godisnjica pogibije Hajduk Veljka 1Muzej Krajine u prisustvu brojnih Negotinaca, ali i članova sportskih klubova koji nose ime legendarnog branioca Negotina u Prvom srpskom ustanku, obeležio je 203. godišnjicu pogibije Hajduk Veljka Petrovića.

Sveštenici arhijerejskog namesništva negotinskog na mestu pogibije srpskog Ahila, kako ga je prozvao Vuk Stefanović Karadžić, njegov savremenik i prijatelj, služili su parastos, a vence su položili većnik Novica Lazić u ime opštine Negotin i Ivica Trajković, direktor Muzeja Krajine, u ime svog kolektiva.

Spomen kompleks na mestu pogibije Hajduk Veljka Petrovića renoviran je pre nekoliko godina. Rekonstrukcija ovog kompleksa, vredna oko tri miliona dinara, pored uređenja samog spomen obeležja iz 1892. obuhvatala je i uređenje staza, travnjaka, izgradnju česme i ograde, a postavljene su i nova rasveta i klupe.

Baš u tom ambijentu, Ivica Trajković, direktor Muzeja Krajine je okupljenim mladim sportistima održao i predavanje o istorijskom liku i delu slavnog srpskog vojskovođe, koga je na Abraševom šancu 1813. godine zauvek zaustavilo tursko đule. Veljkovi saborci su smrt svog vojskovođe krili pet dana, a sahranili su ga u porti crkve Roždestva presvete Bogorodice, u narodu poznate i kao Hajduk Veljkove crkve. Smrt ovog junaka utrla je put slobodarskoj misli, pa su Negotin i Krajina dve decenije kasnije, 1833. postali sastavni deo Srbije.

Pamteći Veljkov poslednji poklič: “Glavu dajem, Krajinu ne dajem”, dva je spomenika podigao Negotin Veljku u čast. Otkrivanju prvog, 1892. na mestu njegove pogibije, prisustvovao je uz Negotinca Đorđa Stanojevića, tada velike nade srpske eksperimentalne fizike, i sam Stevan Mokranjac. Njegovo Beogradsko pevačko društvo je na svečanom otkrivanju tog spomenika premijerno izvelo Mokranjčevu Šestu rukovet, odu Hajduk Veljku i Negotinu, koja je specijalno napisana baš za tu priliku. Nacrt za spomenik na mestu Veljkove pogibije bila je poverena čuvenom srpskom arhitekti Jovanu Ilkiću, dok je bronzani medaljon sa likom legendarnog junaka izradio čuveni vajar s kraja 19. i početka 20. veka Đoko Jovanović. Spomenik krase i stihovi Ljube Nenadovića i Dragomira Brzaka. Hajduk Veljko koji je 19 dana sa oko 3.000 svojih ratnika branio 1813. Negotin bio je inspiracija i vajaru Nebojši Mitriću da ga 1983. ovekoveči na njegovom, u pesmi opevanom, Kušlji.

Projekat „Negotin na putu transparentnog, ekonomskog, infrastrukturnog i stabilnog razvoja“ sufinansira Opština Negotin

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *