DA SE MLADI VRATE U RODNI KRAJ

Jabukovac, Ekopark, Gradske pceleSa željom da ožive dedovinu i vrate joj stari sjaj, grupa mladih Jabukovčana, koji žive i rade u inostranstvu, oformila je udruženje „Ekopark Jabukovac“, a svojim brojnim projektima nastoje da od svog sela naprave raj na zemlji. Članovi „Ekoparka“ krenuli su u pravu ekološku biznis avanturu dokazujući onu staru da „od zemlje može da se živi“.

-Tuga je gledati kako se u utrine pretvaraju najkvalitetnije oranice, kako svakog leta sve manje mladih dolazi da obiđe domove svojih predaka. Nerealno je očekivati da se naša dijaspora bave ratarstvom, pa smo pokušali da nađemo isplative poslove koji ne zahtevaju više od 20 do 30 dana rada – kaže Alen Vujić, inicijator ove ideje koja je okupila brojne istomišljenike.

U selu se sa uspehom gaji paulovnija, brzorastuće drvo za proizvodnju peleta i drvene građe. Već sada je pod paulovnijom oko 4,5 hektara, odnosno 3.000 sadnica, a na jesen će biti posađeno još četiri sa ukupno 2.500 sadnica.

-Prvi zasadi su se odlično pokazali, što je izuzetno dobro, jer se tako oni neodlučniji lakše pridružuju našoj ideji. Ako ideja zaživi, namera nam je da u Jabukovac dovedemo otkupljivače firme „Biores“ kojoj bi mogli da ponudimo značajne količine biljne mase – dodaje Vujić.

Goran Savković, koji takođe živi i radi u Austriji, ogradio je 28 hektara svog imanja, kupio stado od stotinu ovaca i namerava da napravi savremenu farmu i proširi kapacitete.

– Ovo je moj doprinos da oživi Jabukovac i bude kao nekad. Planiram da ogradim još tridesetak hektara, da stado proširim na 600 do 700 ovaca. Uzgajan tovnu rasu “il de frans” – kaže Savković.

Jabukovčanin Slobodan Tihojević sa uspehom realizuje projekat „Gradske pčele“ i proizvodi košnice za gradsko pčelarstvo. U selu koje ima 1.600 košnica, Tihojević promoviše i sajt www.pcelamarket.com kojim povezuje pčelare i kupce.

-U Evropi i svetu u trendu je gajenje pčela u gradu. Već imate specijalne košnice na zgradi opere u Beču, po tržnim centrima, parkovima, u zidovima zgrada. Tako proizveden med je brend i dokaz zdrave životne sredine. Mi pravimo košnice koje su ujedno i žardinjere za cveće u parku. Gradske košnice obično imaju jedan stakleni zid da bi građani mogli da vide šta se dešava u njima. Takođe, med iz ovih košnica se služi kao autentičan proizvod – pojašnjava Tihojević.

Za sada 12 domaćinstava gaji lekovito bilje, neven i smilje. Osim što sav rod plasiraju Institutu „Josif Pančić“ Jabukovčani proizvode po tradicionalnim receptima i esencijalno ulje, meleme i čajeve. U okolini sela rekonstruiše se nekoliko salaša za smeštaj gostiju i lovaca koji rado dolaze u ove krajeve.

-Nameravamo da postavimo sajt sa svim proizvodima koje nudimo i putem društvenih mreža, a računajući na naše zemljake širom Evrope i sveta plasiramo što većem auditorijumu i potrošačima. Naš uzor u tom pogledu je švajcarsko udruženje “Mikros” koje svoju robu nudi naveliko. Krajnji cilj je da Jabukovac postane poželjno mesto za život I boravak turista, jer od svake prodaje ili profita želimo da određen procenat izdvojimo za uređenje sela, kao i pomoć deci iz ugroženih porodica – kaže Alen Vujić i objašnjava kako u ovom kraju nema zagađivača što im daje mogućnost da formiraju ekološke selo, nalik na slične evropske regije, sa krajnjim ciljem da svoje ekološke proiyvode, kao prepoznatljiv jabukovački brend, plasiraju tržištu širom sveta.

A da su meštani složni pokazuje i činjenica da su poslednjih godina zajedničkim snagama i uz pomoć lokalne samouprave uredili infrastrukturu, trgove, put, vodovod, te da nemaju nameru da stanu, već žele da selo ožive i u njega vrate – mlade.

Projekat „Negotin na putu transparentnog, ekonomskog, infrastrukturnog i stabilnog razvoja“ sufinansira Opština Negotin

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *