DEMOGRAFSKI IZAZOVI SRBIJE U 21. VEKU

Borski okrug: ”Naša mladost-tuđa radost” (3)

DSC_0062”Demografske analize navode na stalne zaključke o starenju populacije na prostoru Republike Srbije. Na osnovu tih zaključaka, automatski, istraživanja navode na probleme starije generacije. Mlado stanovništvo većinom proučavaju sociolozi i psiholozi, dok je malo demografskih studija omladima.

Neophodno je uraditi detaljnu demografsku analizu mladih na prostoru Republike Srbije. Od strukture ove populacije zavise i generacije u zrelom dobu, kao i one u daljoj budućnosti, znači starije stanovništvo. Demografska studija o mladima može podstaći izrade planova i programa koji bi doveli do rešavanja brojnih problema koje ima ovaj kontingent stanovništva.

Na inicijativu Republičkog zavoda za statistiku, a prema podacima koji su urađeni posebnom obradom popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2002. i 2011. godine, urađena je ova demografska studija. Ukazano je na brojne probleme mlade populacije. Postavljena su mnoga pitanja za čije odgovore su potrebna dublja istraživanja, ne samo na osnovu statistike nego su potrebni razgovori sa mladima i detaljne analize mnogih društvenih problema ovog kontingenta. Višegodišnjim istraživanjem, koje bi obuhvatilo generacije mladih u dužem periodu, još bolje bi se sagledali problemi. Pored toga, tim različitih stručnjaka sagledao bi njihove probleme sa različitih naučnih strana i time bi se uzroci i posledice brojnih problema još bolje utvrdili”, piše u uvodnom delu studije.”

”Različita demografska istraživanja ukazuju na procese starenja stanovništva, izumiranja, probleme depopulacije itd. U fokusu se najčešće nalaze problemi starenja, zbrinjavanja starijih i tome slično. Istraživanja o mladima u Srbiji zaista su retka. Mlada populacija je, moglo bi se reći, zapostavljena ili „nalazi se u senci‘‘ starijih.

Srbija nije zemlja mladih, zato im treba posvetiti posebnu pažnju. Treba valorizovati njihove demografske potencijale, kako bi se mogla predložiti rešenja za povećanje njihovog broja. Oni su budućnost, kontingent od kojeg zavisi demografski razvoj RepublikeSrbije.

Promene među mladim stanovništvom jesu prvi nagoveštaji različitih oblika demografske tranzicije. Zato je potrebno vršiti njihov stalan monitoring, kojim bi se mogli identifikovati problemi, kako bi se pravovremenim uticajima mogli ublažiti, ako ne i otkloniti.

mlsdi

Prema Nacionalnoj strategiji za mlade, u kontingent mladih osoba ulaze osobe od 15 do 30 godina starosti. Međutim, norme u Evropi i svetu nisu iste. Prema statističkom portretu Evropske unije, u ovoj kategoriji stanovništva su osobe starosti od 15 do 29 godina (Eurostat, 2009). U zemljama EU 2009. godine mladi su činili oko 20% od ukupnog stanovništva. Ali postojale su razlike u udelu mladih kod zemalja članica EU. Među zemljama koje su imale veći udeo mladih su Irska, Kipar, Slovačka i Poljska, gde je udeomladih veći od 24%. S druge strane su zemlje kao što su Danska, Nemačka i Italija, u kojima je udeo ove kategorije manji od 18%. Međutim, veliki broj mladih koji imigriraju u Nemačku i Austriju mogao bi dovesti do porasta udela mladih u tim državama (Eurostat, 2009, internet 8). I prema Ujedinjenim nacijama, starosna kategorija 15-29 godina (internet 9, internet 11) takođe pripada mladima, kao i prema Međunarodnoj organizaciji rada (International Labour Organization, internet 10). Prema statistici Centralne obaveštajne agencije (Central Intelligence Agency) izdvaja se kategorija od 15 do 24 godine (internet 12), kao kategorija mladih. Tako da u svetu postoje različite definicije uzrasne granice mladih. Verovatno ni jedan drugi period u životu ne dovodi do brojnijih diskusija o starosnoj granici.(”Mladi u Srbiji početkom 21. veka”)

Izvor: Republički zavod za statistiku,”Mladi u Srbiji početkom 21. veka”

Projektni tim nedeljnika „Timočke”

Projekat “Naša mladost- tuđa radost (Borski okrug)” sufinansiran je iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja – “Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *