JEDNAKE MOGUĆNOSTI ZA SVE GRAĐANE

Foto: Arhiva nedeljnika “Timočke”

“OSI na lokalnoj političkoj sceni” (2)

U Strategiji unapređenja osoba sa invaliditetom za period od 2020. do 2024. godine, kao strateški cilj ovog dokumenta navedeno je poboljšanje sveukupnog društvenog i ekonomskog položaja osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji i njihovo ravnopravno učešće u društvu, putem uklanjanja prepreka u oblasti pristupačnosti, participacije, jednakosti, zapošljavanja, obrazovanja i obuke, socijalne zaštite, zdravstva i drugih aspekata koji doprinose izjednačavanju njihovih mogućnosti i ostvarivanju inkluzivne jednakosti. U ovom dokumentu je naglašeno da osobe sa invaliditetom imaju ista prava kao i ostali građani a u skladu sa tim trebaju imati jednake mogućnosti da ta prava i ostvare (učešće u društvenom, kulturnom, ekonomskom i političkom životu zajednice, kao i pristup svim strukturama, procesima i resursima kako bi se navedene mogućnosti i ostvarile).

Primećena su izvesna ulaganja lokalnih samouprava u obezbeđivanju uslova za poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom koja se pre svega ogledaju u uklanjanju arhitektonskih barijera, ali i u oblasti socijalne zaštite i zapošljavanja OSI. Kada je reč o njihovom učešću u političke sfere života, OSI se i dalje više posmatraju kao glasači a veoma je slabo razvijeno njihovo aktivnije učešće i pojavljivanje na lokalnoj političkoj sceni.

Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog izjavila je za nedeljnik „Timočke“ da je Zakon za sprečavanje diskriminacije osoba sa invaliditetom  prvi antidiskriminacioni propis koji je država Srbija usvojila, još davne 2002. godine.

Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog

-Nije mogao odmah da se usvoji Zakon o zabrani diskriminacije, jer društvo nikad nije spremno da prizna koliko je nemilosrdno prema onima koji su malo različitiji od nas samih. Ali ipak ima toliko čovečnosti da nije moglo biti otpora da se kaže nećemo da glasamo za zabranu diskriminacije osoba sa invaliditetom i prostor koji je taj zakon stvorio i osobe sa invaliditetom i civilno društvo koje ih zastupa i lokalne samouprave osvaja deo po deo, od toga da smo imali borbu za rampu za pristup osoba u invalidskim kolicima, preko asistenata za decu sa invaliditetom koja idu u škole, do toga da imamo zakon da osobe sa invaliditetom budu zaposlene pa opet se dešava da se pojedini izgovaraju, izvlače, neće, izmišljaju, kažu da ne treba i slično. U suštini svega toga je diskriminacija. Naš zadatak nije da  zabranimo ljudima da u glavama imaju predrasude prema osobama sa invaliditetom nego upravo da im zabranimo ponašanje zasnovano na toj predrasudi-izjavila je ministarka Gordana Čomić.

Ministarka je objasnila da je pored pružanja mogućnosti zapošljavanja OSI i poboljšanja njihovog položaja u svim sferama života, jednako važno i njihovo političko delovanje.

-Zapošljavanja, prisustva osoba sa invaliditetom na političkoj sceni u lokalnoj samoupravi, u Narodnoj skupštini Srbije mora da bude zato što je to dokaz da mi zaista mislimo da su oni isti kao bilo ko drugi. Njihov invaliditet nije razlog da imaju manje pristupa, njihov invaliditet je razlog da bude obaveza da imaju jednake šanse za život kao i osobe bez invaliditeta-dodala je ministarka Gordana Čomić.

Izvor: Strategija unapređenja položaja osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji za period od 2020. do 2024.godine

Projektni tim nedeljnika „Timočke“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *