NAJVEĆA OPASNOST PRETI OD ŠUMSKIH POŽARA

U Gradskoj upravi grada Bora predstavnici Nacionalnog trening centra za vanredne situacije održali su juče obuku za članove gradskog Štaba za vanredne situacije a danas za ovdašnje poverenike Civilne zaštite opšte namene, sa ciljem njihovog boljeg rada u slučaju pojave vanrednih situacija.

– Cilj nam je da podižemo kapacitete sistema zaštite i spasavanja na području grada Bora i ovom prilikom pohvaljujem inicijativu koje je grad pokrenuo da se obuka organizuje. Važno je naglasiti da je protekle nedelje  Skupština Republike Srbije usvojila Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju u vanrednim situacijama koji će zameniti postojeći Zakon o vanrednim situacijama. U roku od devet meseci potrebno je da budu doneti i svi podzakonski akti. Taj Zakon je donet u smislu što boljih uslova za razvoj sistema zaštite i spasavanja, jačanje uloge poverenika, kao i jedinica civilne zaštite opšte namene – kazala je Slađana Milojković, zamenica načelnika Nacionalnog trening centra za vanredne situacije.

Ona je naglasila da su u dosadašnjem zakonodavstvu jedinice opšte namene civilne zaštite  formirane u lokalnoj samoupravi  po principu dobrovoljnosti što se nije pokazalo kao dobro rešenje.

–  Otišli smo korak dalje i predvideli novim Zakonom da se i jedinice civilne zaštite optše namene koje sastavljaju lokalne samouprave formiraju po osnovu principa obaveze i u te jedinice će se raspoređivati vojni obaveznici koji će preko Ministarstva odbrane dobijati raspored i služiti vojnu obavezu u rezervnom sastavu u sklopu jedinica civilne zaštite. Prema ovom Zakonu novina je vezana za  poverenike civilne zaštite koji dobijaju status pripadnika civilne zaštite i imaće određene obaveze, prava i dužnosti. Vanredne situacije su nažalost sve učestalije i moramo razvijati i jačati sistem zaštite, spasavanja i civilne zaštite – dodala je Milojkovićeva.

Na predavanju u Boru bilo je reči o osnovnim elementima rukovođenja i koordinacijom u vanrednim situacijama, funkciji i organizaciji štaba kako bi on  što efikasnije i brže odgovorio na sve izazove koje donosi vanredna situacija.

– Govorili smo i o izradi procene ugroženosti koja je jako bitna jer odatle proizilazi i plan zaštite i spasavanja. Pomenuta su i iskustva  drugih lokalnih samoprava i načini kako su rešavali probleme u vanrednim situacijama – objašnjava naša sagovornica.

Danijel Aleksić, član Gradskog veća za vanredne situacije istakao je važnost da u narednom periodu štab funkcioniše bolje  i da svi članovi znaju svoja zaduženja.

– Cilj je da rad štaba i naše naredno delovanje podignemo na viši nivo zato smo i pokrenuli ovu inicijativu. Ovo  je i naša zakonska obaveza kako bi članovi štaba imali adekvatnu obuku za sve zadatke koji ih očekuju u vanrednim situacijama.  Imamo 26 mesnih zajednica i svaka od njih ima poverenika i zamenika. Po završetku obuke, poverenici dobijaju sertifikat i biće pripremljeni za sve obaveze i zadatke u slučaju vanrednih situacija. Imamo u planu i organizaciju obuke jedinica civilne zaštite opšte namene, što je takođe naša zakonska obaveza. Imamo 65 pripadnika tih jedinica koji su dobrovoljno pristali da budu pripadnici jedinica civilne zaštite opšte namene grada Bora. Obuku za njih održaće Rusko Srpski humanitarni centar a posle obuke pristupićemo njihovom opremanju uglavnom nabavci naprtnjača, lopata jer po proceni ugroženosti koju smo izradili  nama najveća opasnost preti od šumskih požara – kazao je Aleksić.

Obuka ovog tipa za članove Štaba za vanredne situacije po prvi put je organizovana u Boru.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *