(VIDEO) REKONSTRUKCIJA BOLNICE NAREDNE GODINE

Dr Mihajlo Jovanović

Specijalna bolnica za plućne bolesti Ozren bavi se lečenjem plućnih bolesnika, tuberkuloze, dijagnostikom i lečenjem karcinoma pluća i očnih bolesnika. Direktor ove ustanove dr Mihajlo Jovanović ističe da je preko godine popunjenost kapaciteta bolnice 85 posto.

– Vlada Srbije je dosta novca uložila u ovu bolnicu u poslednje dve godine, oko 60 miliona dinara. Put je asfaltiran, urađena je rekonstrukcija dela krova, pravljena su 24 nova kupatila, krečene sve bolesničke prostorije, hodnici, rekonstruisali smo kuhinji i trpezariju. Ministarstvo zdravlja nam je dalo sredstva za uvođenje tečnog kiseonika i za proširenje kiseoničkih mesta, tako da sada imamo ukupno 45  kreveta sa centralnim razvojem kiseonika. Država nam je kupila i  fiberoptički bronhoskop  vredan 50 hiljada evra. Ovim putem se  zahvaljujem Vladi Srbije koja je prepoznala važnost ove ustanove i podržala sve projekte koje uspešno realizujemo –ističe dr Jovanović.

Direktor  Specijalne bolnice za plućne bolesti Ozren naglašava da je ulaganje u ovu bolnicu u zadnjih par godina bilo veće nego u prethodnih 30 godina.

-Imali smo i donacije u vrednosti od 120 hiljada evra. Reč je o jednoj engleskoj fondaciji i  preko Fondacije princeze Katarine Karađorđević dobili smo nov sanitet, dostavno vozilo, 90 novih kreveta i isto toliko novih dušeka, fiberoptički bronhoskop. Mislim da smo na dobrom putu. Mogu slobodno reći da je posle Kliničkog centra iz Beograda naša ustanova druga po značaju. Osim dobre opremljenosti i stručnosti lekara, pogoduje i okolina, u celom području je visoka koncentracija negativnih jona koji je eliksir mladosti. Ovde nema nikakvog aerozagađenja a  ruža vetrova je izvanredna –dodaje naš sagovornik.

U okviru bolnice nalazi se i  odelenje za multirezistentnu tuberkulozu koje je jedino odelenje u Srbiji za tuberkulozu koja je rezistetna na antituberkulozne lekove prve kategoije.

-Trudimo se da počnemo da radimo i hemoterapiju za pacijente bolesne od karcinoma pluća. Bolnica u Nišu je strahovito opterećena sa takvim bolesnicima. Naša bolnica poseduje 150 postelja, a naredne godine se očekuje početak radova na kompletnoj rekonstrukciji bolnice i izgradnji nove kotlarnice.  Projekat je vredan oko 150 miliona dinara a finansiraće se preko Kancelarije za javna ulaganja. Radiće se rekonstrukcija fasade sa novom izloacijom ,zamena stolarije, vodovodne i kanalizacione mreže, kao i mreže za centralno grejanje, zamena lifta, izmeštanje vešeraja, podne konstrukcije, rekonstrukcija krova, radijatora, protivpožarne zaštite i izgradnja nove centrale za grejanje. Pored odlične saradnje sa Ministarstvom zdravlja, Vladom Republike Srbije, Kliničkim centrom, veoma dobru saradnju imamo i sa lokalnom samoupravom. Opština je uradila izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju bolnice i kotlarnice, što je koštalo oko 2,5 miliona dinara-kazao je Jovanović.

Najveći problem po rečima dr Mihajla Jovanovića predstavlja odliv kadrova u veće medicinske centre i u inostranstvo.

– Specijalisti nedostaju jer odlaze u veća mesta, ka većim kliničkim centrima. Šest medicinskih sestara nam je otišlo u poslednje dve godine. Razumem ih, traže afirmaciju i bolje uslove za dalji napredak u struci. Verovatno bi rešenje bilo u vidu neke stimulacije, veće plate, da se specijalizanti zadrže i u manjim mestima. Potrebe za specijalističkim kadrovima ima a u ustanovama ovog profila treba da rade upravo specijalisti.  Koliko ima viška lekara opšte prakse toliko nedostaju specijalisti-naglašava dr Jovanović.

Bolnica je počela sa radom 1935 godine i trenutno ima  145 zaposlenih od kojih je 50 nemedicinskih a preostalih 95 medicinskih radnika.

Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Sokobanja. „Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“.

No Title

No Description

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *