ŠUPUT: MEĐU INVALIDIMA RADA IMA INTERESOVANJA ZA POLITIKU

„OSI na lokalnoj političkoj sceni “ (7)

Opštinska organizacija inavlida rada u Boru, koja okuplja oko 300 članova, preduzima niz aktivnosti na poboljšanju njihovog  statusa. Kada je reč o političkoj aktivnosti, Bojan Šuput, predsednik OO invalida rada Bor naglašava da je ova organizacija apolitična, ali i da, pojedinačno,  među invalidima rada ima interesovanja za ozbiljnije bavljenje politikom.

-Ne znamo tačan broj, ali prema nekim statističkim podacima procenjuje se da u Borskom okrugu  ima između 1400 i 1600 invalida rada. Naša organizacija okuplja osobe sa profesionalnim invaliditetom, odnosno sa invaliditetom stečenim na radu ili u vezi sa radom. Pojedini članovi naše organizacije su i članovi nekih političkih partija. Međutim, kada je reč o osobama sa invaliditetom,  sa jedne strane se kod političkih stranaka posmatraju kao osobe, koje pored fizičkih ograničenja mogućnosti da deluju u društvu na istom nivou sa drugima,,  ne mogu puno svojim aktivnijim radom da doprinesu a kada političkim strukturama izlažu probleme sa kojima se susreću, stiče se utisak da traže puno toga. I tu se javljaju prepreke u stavovima-kaže Šuput.

On naglašava da su organizacije na teritoriji grada Bora koje okupljaju OSI, zauzele jedinstven stav i zatražile od gradske vlasti da  među članovima Veća bude prisutna i osoba sa invaliditetom.

-Zatražićemo da član Gradskog veća bude i osoba sa invaliditetom koja će direktno moći da ukazuje na probleme sa kojima se susreću ove osobe. Ukoliko to ostvarimo, to bi predstavljalo važnu političku snagu, u zastupanju prava, interesa i potreba osoba sa invaliditetom – dodaje naš sagovornik.

Jedan od oblika političke participacije su izbori, i invalidi rada u Boru uglavnom koriste svoje biračko pravo.

-Postoji i strah kod ljudi da se politički eksponiraju, jer vlada bojazan da će pogrešno biti shvaćeni. Iako bi u tom slučaju iznosili životne probleme sa kojima se OSI susreću, ne žele da se  aktivnije bave politikom ili da podržavaju jednu određenu političku opciju. Kod invalida rada, koji su mlađe životne dobi, nema interesovanja ni za učlanjivanje u neku od organizacije koja okuplja OSI. Svojevremeno je u političkim strankama bilo pravilo da 30 odsto na listi treba da bude žena, da 15 odsto treba da budu mlađi ispod 30 godina i to se poštovalo, i smatram da, ukoliko je to sa pravne strane izvodljivo,  ako bi se u zakonu uvelo pravilo da na listama stranaka bude prisutan i određen broj osoba sa invaliditetom, to bi kod njih povećalo želju i volju da se i politički više angažuju -kaže Šuput.

OO invalida rada u Boru je jedna od aktivnijih  organizacija na republičkom nivou i neprestano ukazuju na arhitektonske barijere kao i na ostale nedostatke u gradu.

-Problema je puno ali se rešavaju. Kada uočimo neki problem, upućujemo dopise i gradonačelniku i preduzećima, i uvek su nam izlazili u susret. Gradska vlast ima sluha za rešavanje problema sa kojima se susreću invalidi rada, i redovno finansiraju i podržavaju naše projekte i programe, odnosno aktivnosti udruženja koje okupljaju OSI. Urađeno je dosta toga u prethodnom periodu, od postavljanja pristupnih rampi za osobe sa invaliditetom, do nabavke guseničara za neke institucije, postavljanja zvučne signalizacije, uređenja puteva,  i poboljšanja gradskog prevoza, gde su sada autobusi prilagođeni osobama sa invaliditetom. Predložili smo da se u gradskim autobusima postavi i zvučna signalizacija, za slepe i slabovide osobe. Naša organizacija nije još uvek dobila pristupnu rampu, ali verujemo da će se i to uskoro rešiti – kaže naš sagovornik.

Projektni tim nedeljnika “Timočke”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *