VELIKI PROBLEMI BUBREŽNIH BOLESNIKA

dijaliza-1Dok aparati za hemodijalizu stoje neraspakovani, više od 20 pacijenata iz Knjaževca svakodnevno na terapiju, koja znači život, putuje u Zaječar. Svoje pravo na lečenje i kvaliteniji život oni će pokušati da ostvare kroz udruženje, čije je formiranje najavljeno na skupu u Domu kulture. Kako kažu, ne mire se sa ”tihom eutanazijom”, koja im preti, ukoliko se nastavi sa ovakvim načinom lečenja.

Pacijenti koji boluju od bubrežne insuficijencije više neće morati da na dijalizu putuju u okolne gradove, već će u svome mestu dobiti zdravstvenu uslugu po najvišim evropskim standardima,  rekao je medijima šestog marta 2014. godine tadašnji direktor ZC u Knjaževcu dr Midodrag Rašić, nakon što se pohvalio aparatima za dijalizu, koje je donirala Vlada Italije. Doktor Rašić je tada  pretpostavio da će jedina prepeka, nedostatak stručnog osoblja, biti lako prevaziđena.

Dve godine kasnije, aparati stoje neraspakovani, broj bolesnih se sa tadašnjih 14, popeo na 24, a pacijenti se svakodnevno na dijalizu i dalje prevoze u Zaječar, što svima njima predstavlja veliki problem i utiče na ionako narušeno zdravlje, žali se jedan od bolesnika Miodrag Pavlović.

– Na dijalizu idem od nove godine tri puta nedeljno po četiri sata. Veliki je napor da se odvezemo (najmanje 40 minuta provedemo u kombiju po ovakvim putevima). Na svakoj dijalizi izgubimo po dva do tri litra tečnosti, neki i pet. Možete da zamislite kakvi smo posle dijalize, a još treba da putujemo kako bis e vratili kućama. Ako ti aparati postoje, da probamo da se nekako organizujemo, da ako treba idemo i u Ministarstvo. U kulturnom svetu tiha eutanazija ne bi trebalo da postoji – kazao je Pavlović.

Stručni kadrovi koji bi radili na odeljenju za hemodijalizu još nisu pronađeni.

– Obuka kadrova bi mogla da se sprovede, ali to bi dovelo do toga da se poremeti funkcionisanje ostalog dela Zdravstvenog centra. Bilo je u planu da budu dva lekara – jedan specijalista interne i jedan opšte medicine, ali tu su i tehnička lica…Zabrana zapošljavanja onemogućila je da se prime radnici za tu službu, a aparati, oprema i prostorije su tu – kaže doktorka Vesna Tasić.

Šansu da olakšaju sebi život hronični bubrežni bolesnici, kao i oni podvrgnuti transplantaciji, pronašli su u formiranju udruženja,  koje bi im obezbedilo jedinstven nastup kod državnih organa. Lokalna samouprava je tu da im pomogne, poručuje Goran Popović, pomoćnik predsednika opštine.

– Definitivno imamo veliki problem. Znamo da naš Dom zdravlja ima opremu, znamo i da postoji zabrana zapošljavanja u javnom sektoru, ali ne možemo da ostanemo gluvi na ovaj problem. Podržavamo njihovu inicijativu da naprave udruženje i zajedno ćemo se obratiti Ministarstvu zdravlja – poručio je Popović.

 

U opremanje jedinice za hemodijalizu u Knjaževcu uloženo je oko 12 miliona dinara. Pored doniranih aparata, novac za opremanje prostora, plaćanje pdv-a i druge troškove obezbedila je lokalna samouprava.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *